Geoform kollekció
Táj kerámiával elmesélve
Fotók
Albert Alianna
A Geoform tárgysorozat darabjai a minket körülvevő hazai geológiai képződmények kerámia parafrázisai. Az egyes darabok formai és felületi jegyeikkel idézik meg egy-egy természeti képződmény jellegzetes karakterét, különböző tájegységekhez kötődve. A feldolgozott természeti jelenségek két narratívát is közvetítenek. Megjelenítik lokális földrajzi értékeinket, egyben személyes kötődésemet az adott tájakhoz.
A kiskunsági Fülöpházán lelhető fel hazánk egyik folyamatosan változó futóhomok domborzata. A váza struktúrája a homok mozgásának egy pillanatát merevíti ki. A hullámzó mozgásvonalak lenyomatát 3D modellező program és nyomtatás alakítja át statikus objektummá.
A tárgy alapanyaga az Északi-középhegységben található sámsonházai kőfejtőből származik. Az itt található elhagyott bánya különlegessége, hogy öt különböző kőzet rétegződése fedezhető fel. A geológiai rétegek pigmentjeit felhasználó edény nerikomi technikával készült, mely egyszerre utal a kőzetek eredetére és azok vizuális mintázatára.
Az Alföld végtelen kiterjedését szimbolizáló lencse felület repedezett mázával a száraz talaj szikesedési folyamatát örökíti meg. A tárgy az analógián felül felhasználja a Sziksófürdőn található magnéziumban gazdag talajt, melyet a mázban felhasználva töredezett felületet eredményez.
A tárgyak a Mecsekben és Gáton található bauxit élénk vörös színét emelik ki. A kőzeteket pigmentként felhasználva a mázba és masszába belekeverve a vas-oxid által változatos barnás-vöröses színekként köszön vissza.